Haberler

AK Partili Sena Nur Çelik’ten Alanya’ya Yörük Enstitüsü müjdesi!

  • 0

Antalya AK Parti Milletvekili Adayı Sena Nur Çelik, seçim çalışmalarını Alanya’da sürdürmeye devam ediyor. AK Parti Antalya Milletvekili Adayı Sena Nur Çelik, günün ilk ziyaretini Alanya Çevre Koruma ve Dayanışma Derneği(ALKOD)Başkanı Ömer Göker’in düzenlediği kahvaltıya katılarak gerçekleştirdi.ALKOD Başkanı Ömer Göker’in dernek binasında verdiği kahvaltının ardından bir konuşma yapan AK Parti Antalya Milletvekili Adayı Sena Nur Çelik, Alanya’daki üniversiteye Yörük Kültürünü Yaşatma ve Koruma Enstitüsü kazandırmak istediğini belirtti.

AK Parti Antalya Milletvekili Adayı Sena Nur Çelik ile birlikte ALKOD’da düzenlenen kahvaltıya AK Parti Alanya İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney ve teşkilat üyeleri katıldı.

“ALANYA’YA YÖRÜK KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMA VE KORUMA ENSTİTÜSÜ KAZANDIRMAK İSTİYORUM”

Kültüre ve değerlere önem verdiğini ifade eden AK Parti’nin cumhuriyet tarihinden bu yana Alanya’dan İlk kadın milletvekili adayı olan Sena Nur Çelik, Alanya’ya Yörük Kültürünü Yaşatma ve Koruma Enstitüsü kazandırmak amacında olduğunu söyledi. Sena Nur Çelik,“Milletin takdiriyle görev bana verilirse bundan sonra ki dönemlerde neler yapabiliriz diye istişareler yapabiliriz. Bu derneğin faaliyetlerine destek olmak için kültürümüzü, türkülerimizi, manilerimizi, geleneklerimizi, kıyafetlerimizi, yemeklerimizi nasıl daha iyi tanıtabiliriz? Nasıl bunları yaşatırız? Yeni nesillere nasıl aktarabiliriz bunlarla ilgili ALKOD Başkanı Ömer Göker’in çalışmaları var. Bizde inşallah elimizden gelen desteği vereceğiz. Kültürümüzün gençler tarafından hem öğrenilmesi, hem yaşatılması, hem yeni nesillere aktarılmasıyla ilgili çalışmalar yapmayı çok istiyorum. İleri ki dönemlerde bununla ilgili çalışmalarımız olacak. Alanya’da iki tane üniversitemiz var. Üniversite bünyesinde gerek öğrenci birliği çatısı altında, gerek yeni bir enstitü kurularak çalışmalar yapıabilir. Şuanda bunun üzerinde bir çalışma yapıyorum. Bir Yörük Kültürünü Yaşatma ve Koruma Enstitüsü’nü inşallah üniversitemize kazandırabiliriz. Burada manilerimizi, kültürümüzü, yemeklerimizi, tarihimizi kayıt altına alırız. Bunlarla ilgili çalışmalar yaparız. Alanya’nın tarihi binlerce yıl öncesine gidiyor. 4 imparatorluğun kenti olmuş, Selçuklu’nunda kışlak başkenti olmuş bir şehirden bahsediyoruz. Burada hem çok önemli tarihi değerlerimiz var hem kültürel değerlerimiz var. İnşallah bunları yeni nesillere aktarılması için gerekli çalışmaları nasip olursa yapacağız. Modern yaşam maalesef gelenek, göreneklerin, kültür değerlerini yeni nesillere aktarılmasını engelleyen bir araç olarak kullanılabiliyor. Kültürümüzü ve geleneklerimizi yaşatmak için gereken çalışmaları yapmak bizim görevimiz” dedi.

Kahvaltının ardından AK Parti’nin Alanya’dan ilk kadın Milletvekili Adayı Sena Nur Çelik, ALKOD’un anı defterini imzaladı. AK Parti Antalya Milletvekili Adayı Sena Nur Çelik daha sonra Alanya Kültür ve Sanat Vakfı ile Alanya Türk Ocağı’nı ziyaret ederek bir süre sohbet etti.

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!